انتقال مخزن ماهی (آکواریوم) به خانه جدید

انتقال آکواریوم به یک‌خانه جدید می‌تواند یک کار کاملاً پیچیده و کاملاً مشکل باشد که نیاز به برنامه‌ریزی استراتژیک و اجرای دقیق آن دارد. شما نمی‌توانید آکواریوم را همان‌طور که هست بگیرید – باوجود همه ماهی‌ها، آب، وسایل تزئینی، تجهیزات مخزن و سنگ‌ریزه‌ها در داخل آن و شما نیز نباید این کار را انجام دهید.

ماهیان آکواریومی آب شیرین هنگامی‌که از محیط کاملاً تثبیت‌شده خود خارج می‌شوند، چنان تحت‌فشار قرار می‌گیرند که برای مدت‌زمان اثاث‌کشی غذا نخواهند خورد، مهم نیست که این جابجایی چقدر طول می‌کشد؛ و به دلیل حساسیت زیاد آن‌ها حتی به تغییرات جزئی در محیط و شرایط آشنا، بعضی از آن‌ها هرگز نمی‌توانند به خانه جدید بروند.

برای اینکه تجربه جابجایی برای ماهیان ظریف آکواریومی شما ایمن باشد و احتمال زنده ماندن آن‌ها در حین اسباب‌کشی بیشتر شود، ضروری است که از تعدادی اصول اساسی و مراحل مهم استفاده کنید که به شما نشان می‌دهد چگونه یک آکواریوم را به خانه جدید منتقل کنید.

بهترین راه برای انتقال آکواریوم به خانه دیگر، پیروی از این راهنمای گام‌به‌گام است.

مرحله 1. گزینه‌های جابجایی آکواریوم خود را در نظر بگیرید

بسته بندی اثاثیه

انتقال آکواریوم خود به خانه جدید یک کار ظریف است. در اینجا مواردی است که باید بدانید قبل از اینکه شبکه قابل‌اعتماد خود را بگیرید و ماهیگیری را شروع کنید تا بتوانید آن‌ها را به ظروف مناسب برای حمل‌ونقل منتقل کنید.

ارزیابی خطر برای ماهی‌های شما و بر این اساس عمل می‌کنند. ماهیان آکواریومی شما به دلیل استرس ناگهانی خارج شدن از محیط کنترل شده، از غذا خوردن خودداری می‌کنند. حتی پس از اتمام اثاث‌کشی، مدتی طول می‌کشد تا آن‌ها دوباره احساس خوب کنند.

اگر مسیری طولانی را طی می‌کنید، پس ماهی‌های خود را به دوستان قابل‌اعتمادی که از قبل آکواریوم مناسب دارند و از داشتن آن‌ها خوشحال می‌شوند، اختصاص دهید. به‌این‌ترتیب، شما قادر خواهید بود تا حفر ماهیان خود را تقریباً از بین ببرد، فقط آکواریوم را جابجا کنید و پس از استقرار در مکان جدید ماهی جدید خریداری کنید و یا آن‌ها را پس بگیرید.

برنامه‌ریزی کنید آکواریوم شما به‌خوبی حرکت کند. دوره‌ای را که ماهیان در خارج از محیط با دقت و کنترل خود می‌گذرانند، به حداقل برسانید. چند قدم جلوتر فکر کنید تا ماهی شما آخرین چیزی باشد که برای جابجایی آماده می‌کنید و در وسیله نقلیه در حال بارگیری هستید و سپس اولین چیزی را که بارگیری می‌کنید و پس از رسیدن به خانه جدید تمایل دارید، انجام دهید آکواریوم باشد.

مرحله 2. وسایل حمل‌ونقل مناسب را دریافت کنید

انتقال آکواریوم

وقتی تصمیم گرفتید که انتقال آکواریوم به خانه دیگری ایمن است، وقت آن است که وسایل لازم را برای انجام صحیح کار در اختیار داشته باشید.

 • وسیله مناسب برای صید و انتقال ماهی به داخل ظرف‌های موقت منتقل‌شده.
 • دکمه‌هایی  برای حمل‌ونقل موقت برای ماهی‌های شما. آن سطل‌های پلاستیکی باید کاملاً تمیز، بزرگ، ضد نشت و مجهز به درب باشند.
 • یک شیلنگ سیفون برای تخلیه آکواریوم؛
 • کیسه‌های پلاستیکی برای نگهداری ماهی‌های کوچک‌تر اگر اسباب‌کشی شما تقریباً یک ساعت طول بکشد.
 • پتوهای مبلمان برای محافظت از آکواریوم خالی شیشه در جاده‌ها.
 • بسته‌بندی حبابی برای محافظت از تمام تزیینات و تجهیزات تزئینی آکواریوم شکننده مانند وسایل روشنایی، پمپ‌ها و بخاری‌ها. همچنین، بسته‌بندی حباب‌دار از مخزن شیشه شکننده هم محافظت می‌کند.
 • کاغذ بسته‌بندی برای بسته‌بندی اکثر لوازم و وسایل تجهیزات آکواریوم – معمولاً به‌عنوان لایه محافظ اولیه.
 • نوار بسته‌بندی برای بسته‌بندی و محافظت از تمام اجزای آکواریوم محافظت‌شده هنگام اثاث‌کشی.
 • جعبه‌های کارتن برای نگهداری و محافظت از تمام عناصر آکواریوم.

مرحله 3. ماهی را برای حمل‌ونقل آماده کنید

یکی از مهم‌ترین مراحل انتقال آکواریوم به خانه دیگر، آماده کردن ماهی‌هاست. در اینجا نحوه تهیه ماهی خود برای حمل‌ونقل آورده شده است.

تغذیه ماهی خود را 24-48 ساعت قبل از اثاث‌کشی متوقف کنید. اشکالی ندارد – ماهی‌های آکواریومی می‌توانند حدوداً یک هفته بدون هیچ غذایی زندگی کنند. این مرحله لازم است تا در حین جابجایی آب بتواند نسبتاً بدون زباله باقی بماند.

بهترین باربری بهاران

تخلیه برخی از آب از آکواریوم با استفاده از شلنگ سیفون بریزید و برای جلوگیری از نشت آب، سطل‌ها را به لبه‌ها پر نکنید. ماهی‌های آب شیرین شما باید برای جلوگیری از شوک در آب قدیمی خود حمل شوند. اگر اتفاقاً ماهیان آب شیرین را که حساسیت کمتری دارند منتقل کنید، ممکن است از مخلوط آب مخزن قدیمی و آب مقطر تازه استفاده کنید.

سپس، آن‌ها را به‌آرامی داخل یکی از سطل‌ها با آب کافی قرار دهید. اگر ماهی زیادی دارید یا به‌خصوص بزرگ هستند، ممکن است لازم باشد آن‌ها رابین چندین ظرف قرار دهید. بسیار مهم است که هنگام انتقال ماهیان خود به محفظه‌های مناسب برای حمل‌ونقل، آن‌ها را به‌دقت بشمارید تا با انتخاب زمان بد برای بازی پنهان‌کاری با شما، حتی یکی از آن‌ها باقی نماند.

مطالعه بیشتر: باربری کردستان

سطل پلاستیکی با درب‌های خود را کامل ببندید اما اطمینان حاصل شود که هوا از آب و ماه داخل ظروف جریان پیدا می‌کند. سوراخ‌های کوچکی در درب‌های پلاستیکی ایجاد کنید یا اکسیژن اضافی را با کمک پمپ‌های هوا باتری برای ظروف با ماهی بزرگ‌تر تأمین کنید.

برای حمل ماهیان کوچک در فواصل کوتاه از کیسه‌های پلاستیکی ماهی استفاده کنید. کیسه‌ها را با 1/3 آب و 2/3 هوا پرکنید. هرگز نباید کیسه ماهی را باد کنید.

مرحله 4. آکواریوم را برای اثاث‌کشی آماده کنید

اکنون‌که ماهیان آکواریومی شما با خیال راحت در محفظه‌های موقت خود قرار دارند، ساعت سریع‌تر از گذشته شروع به عقب شدن می‌کند، بنابراین بهتر است با بقیه مراحل حرکت آکواریوم عجله کنید. این مرحله همه‌چیز در مورد چگونگی آماده‌سازی آکواریوم برای حمل‌ونقل است.

 • بقیه آب مخزن را به سطل تمیز با استفاده از شلنگ سیفون تخلیه کنید. این‌یک مرحله حیاتی است زیرا شما می‌خواهید تا حد امکان آب آکواریوم را ذخیره کنید و به خانه جدید منتقل کنید. با این کار به شما کمک می‌کند استرس ماهی‌های ضعیف خود را به حداقل برسانید و پس از استقرار آکواریوم در مکان جدید باعث ایجاد تعادل بیولوژیکی می‌شود. از درب پلاستیک استفاده کنید تا از ریختن آن جلوگیری شود.
 • نگاهی به گیاهان آکواریوم‌ها که آن‌ها را به یک سطل پلاستیکی با آب مخزن پرشده است بکنید. درست مثل ماهیان آب شیرین شما، آن گیاهان زنده برای زنده ماندن به آب نیاز دارند.
 • حذف هر نوع دکوراسیون از آکواریوم – سنگ، قلعه سنگ، کشتی دزدان دریایی، سینه گنج غرق‌شده، گیاهان مصنوعی، هیچ نشانه‌ای ماهیگیری و غیره – هر زیورآلات آکواریومی که در حال حاضر در آکواریوم است را به بهترین وجه خشک‌کنید، سپس هر یک را بسته‌بندی کرده و در یک جعبه مقوایی کوچک ​​مرتب کنید. اگر زیورآلات آکواریوم خیلی شکننده است، برای محافظت بیشتر آن را با لایه‌ای از بسته‌بندی حباب‌دار روی کاغذ اولیه بپیچید.
 • حذف هر نوع تجهیزات آکواریوم و لوازم جانبی بیش‌ازحد – پمپ، بخاری، چیلرها، وسایل نور، لوله، فیلتر و غیره بازهم، آن‌ها را به‌دقت خشک و سپس آن‌ها را در کاغذ سفید بسته‌بندی و سپس دربسته بندی حباب‌دار بپیچید و آن‌ها را به یک جعبه مقوایی مناسب انتقال دهید و برچسب بزنید تا بلافاصله بعد از جابجایی سریع بتوانید آن را پیدا کنید.
باربری سنندج
 • آکواریوم خود را کاملاً تخلیه کنید – هرچقدر مقدار آن کم باشد، در داخل آب نگذارید؛ و از ترس آسیب جدی به آکواریوم شیشه‌ای نمی‌توانید یک ماهی مخزن را با آب درون آن حرکت دهید.
 • در صورت وجود هرگونه شن و ماسه را از کف آکواریوم خارج کنید. این وزن اضافی می‌تواند باعث شود آکواریوم شیشه‌ای شما هنگام حرکت دادن آن شکسته یا حتی خرد شود، بنابراین تمام آن شن و ماسه را درون سطل خالی منتقل کنید تا با خود به خانه جدید ببرید. برای زنده نگه‌داشتن باکتری‌های مهم حتماً در طول جابجایی مرطوب باشد.
 • آکواریوم خالی را با استفاده از جاروبرقی خشک یا مرطوب پاک‌کنید، سپس آن را به‌طور کامل خشک‌کنید. ابتدا آکواریوم شیشه‌ای را دربسته بندی کاغذ بسته‌بندی کنید، سپس برای محافظت بیشتر از آن از بسته‌بندی حباب‌دار استفاده کنید. در آخر، کل آکواریوم را در چند پتو مبلی ضخیم بپیچید و آن محافظ‌ها را در محل خود بچسبانید.
 • هر پیچش یا کج شدن تصادفی هنگام حمل ممکن است برای یکپارچگی درزگیر که صفحات شیشه را کنار هم نگه می‌دارد، کشنده باشد. هنگام جابجایی مخزن بزرگ‌تر ماهی، از چند دوست خود بخواهید که به شما کمک کنند تا ساختار شکننده آکواریوم را درون کامیون بارگیری قرار دهید.

مطالعه بیشتر:باربری سنندج

مرحله 5. آکواریوم را در خانه جدید تنظیم کنید

صرف‌نظر از اینکه شما با ماهی خود مسافت کم یا مسافت طولانی حرکت کرده‌اید (به خاطر ساکنان آکواریوم توصیه نمی‌شود)، این مرحله آخر برای انتقال یک آکواریوم به یک‌خانه جدید بسیار مهم است، بنابراین شما باید توجه زیادی داشته باشید.

 • به‌محض ورود به خانه جدید، مکان جدید آکواریوم را آماده کنید – این امر حیاتی است زیرا ماهیان شما باید سریع‌تر به محیط آشنا خود برگردند. بررسی کنید آیا جایگاه تمیز و محکم است تا بتوانید وزن آکواریوم خود را بدون هیچ مشکلی تحمل کند. اطمینان حاصل کنید که آکواریوم به پریزهای برق نزدیک است (در صورت لزوم سیم‌های اضافی تهیه کنید) و منطقه به‌خوبی در برابر نور مستقیم خورشید محافظت‌شده است. همچنین، اطمینان حاصل کنید که مکان جدید فضای کافی برای آکواریوم و لوازم جانبی آن فراهم کرده است.
 • موقعیت آکواریوم در حالت استراحت و دوباره چک کنید که آیا کاملاً هم‌سطح و باثبات است.
 • افزودن شن و ماسه به‌آرامی و با دقت به پایین مخزن و سپس دوباره معرفی تمام دکوراسیون آکواریوم مصنوعی، یک‌به‌یک. اگر مدتی است که به فکر طراحی مجدد فضای داخلی آکواریوم خود هستید اما نمی‌توانید وقت و انرژی لازم برای انجام آن را پیدا کنید، این ممکن است زمان مناسب شما باشد تا مهارت‌های خود را نشان دهید و یا شاید تغییراتی عمده در فضای زندگی ماهیان خود دهید.
 • نصب تجهیزات آکواریوم قطعات یک‌به‌یک – بخاری، فیلتر، پمپ‌های، چراغ‌ها و غیره – اما آن‌ها را درعین‌حال به برق وصل نکنید.
 • پر کردن آکواریوم‌ها حدود نیمه با آب قدیمی و مابقی آب مقطر تازه. با دقت آن را روی بشقاب آشپزخانه بریزید تا از ایجاد مزاحمت در شن یا ماسه‌ای که قبلاً در آکواریوم وارد کرده‌اید، جلوگیری کند. بعد از اتمام کار، گیاهان زنده اضافه کنید.
 • همه ماهی‌ها را از محل زندگی موقت خود رها کرده و به‌آرامی در آکواریوم بگذارید.
 • پلاگین در بخاری، پمپ و فیلتر گردش است. چراغ را روشن کنید و چند ساعت روشن بگذارید تا به ماهیان کمک کند تا سریع‌تر با محیط جدید سازگار شوند. در آخر، درپوش بالایی مخزن را نصب کنید و کار شما تمام است.

احتیاط: برای جلوگیری از آسیب احتمالی، بخاری‌ها و پمپ‌ها هرگز نباید بدون مقدار کافی آب برای پوشاندن آن‌ها روشن شوند.

نکاتی بعد از انتقال برای انتقال آکواریوم به خانه‌ای دیگر

در اینجا چند نکته نهایی در هنگام انتقال آکواریوم به خانه جدید آورده شده است که باید به شما کمک کند بدون هیچ مشکلی اساسی کار چالش‌برانگیز را انجام دهید.

نرخ باربری و اثاث کشی
 • در 24 ساعت اول بعد از اسباب‌کشی ماهی خود را تغذیه نکنید. اگر بعضی از ماهی‌ها به مدت یک یا دو روز از خوردن غذا امتناع ورزند، نگران نباشید – این‌یک واکنش طبیعی به تمام استرس‌های مربوط به جابجایی است.
 • در چند روز آینده ماهی خود را از نزدیک نظاره کنید تا هرگونه علائمی مانند ماهی بیمار مشاهده کنید.
 • مرتباً بررسی کنید که آیا تجهیزات آکواریوم به همان راحتی که باید کار می‌کنند یا خیر. دما را روزانه چک کنید و در صورت لزوم بخاری را دوباره تنظیم کنید. همچنین مراقب افزایش سطح آمونیاک و نیترات باشید و اقدامات مناسب را انجام دهید.
 • هنگامی‌که آب گل‌ولای جابجا شده است، از فروشگاه‌های مخصوص آکواریوم بازدید کنید. این مسئله مخصوصاً وقتی فقط به منطقه‌ای کاملاً جدید منتقل‌شده‌اید بسیار مهم است. با محصولات موجود آشنا شوید و از کارشناسان آن‌ها در مورد هر مسئله‌ای که ممکن است شمارا نگران کند راهنمایی بخواهید.

در ابتدا ممکن است انتقال آکواریوم به خانه‌ای دیگر برای سلیقه شما بسیار پیچیده به نظر برسد. بااین‌وجود، باید مراحل صحیح آکواریوم را که در بالا ذکر شد، انجام دهید. اگر به‌طور اتفاقی صاحب یک مخزن بزرگ ماهی هستید و جز پشت سر گذاشتن آن چاره‌ای نیست، پس ایمن‌ترین و آسان‌ترین راه برای جابجایی آکواریوم استخدام کارگران حرفه‌ای آکواریوم است.

و به یاد داشته باشید که اگر از ماهی خود به‌خوبی مراقبت کنید، آن‌ها در عوض شمارا خوشحال می‌کنند و با تکان دادن باله‌ها و دم‌های برازنده آن‌ها از هیجان و با لبخند رضایتمندانه به شما با تمام زیبایی خود، قدردانی خود را نشان می‌دهند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *